An electric lamp of 100 Ohms, a toaster of resistance 50 Ohms, and a water filter of resistance 500 Ohms are connected in parallel to a 220 V source. What is the resistance of an electric iron connected to the same source that takes as much current?

Given parameters:

  • Resistance of electric lamp (R1) = 100 Ω
  • Resistance of toaster (R2) = 50 Ω
  • Resistance of water filter (R3) = 500 Ω
  • A potential difference of the source (V) = 220 V

To find:

  • The flow of electric current through the electric iron.
  • Resistance of an electric iron

The three resistors are connected in parallel as shown – 

All 3 resistances are connected in parallel

Solution:
1) The total resistance (R) can be calculated by – 

1/R = 1/R1 + 1/R2 + 1/R3

1/R = 1/100  + 1/50 + 1/500

1/R = (5 + 10 + 1)/500

1/R = 16/500

Total Resistance (R) = 500/16 = 31.25 Ω

2) According to Ohm’s law, the current through a conductor is directly proportional to the voltage across two points of a conductor.

V = IR

Where R is constant called resistance.

R = V/I

I = 220 × (16/500)

I = 7.04 A

Therefore, the resistance of the electric iron is 31.25 Ω and the current flowing through it is 7.04 A.


Related Questions

  1. What is the necessary condition for a conductor to obey Ohm's Law?
  2. How do you find the resistance in Ohm's law?
  3. What Is Effective Resistance?
  4. Why is the curve representing Ohm's law linear?
  5. What Is Ohm's Law Graph?
  6. State Ohms law. How can it be verified experimentally?
  7. What are the limitations of Ohm's Law?
  8. What are the 3 forms of Ohm's law
  9. Why Do We Use Ohm's Law?
  10. State Ohms Law. Express It Mathematically. Define Si Unit Of Resistance.
  11. Draw a circuit diagram to verify ohm’s law.
  12. What Is The Basic Principle Of Ohm's Law?
  13. What are the applications of ohm's law used in daily life?
  14. Is resistance constant in Ohm's law?
  15. Obtain the equation J = σE of Ohm's law on the basis of drift velocity

Read More:

CBSE CLASS XII Related Questions

  • 1.
    Derive an expression for the capacitance of a parallel plate capacitor of plate area A and plate separation d with air present between the plates.


      • 2.
        Write two advantages of reflecting telescope over refracting telescope.


          • 3.
            The resistance of a metal wire at \( 20^\circ \text{C} \) is \( 1.05 \, \Omega \) and at \( 100^\circ \text{C} \) is \( 1.38 \, \Omega \). Determine the temperature coefficient of resistivity of this metal.


              • 4.
                Capacitors are manufactured with certain standard capacitances and working voltages. However, these standard values may not be the ones that are actually needed in a particular application. Two or more capacitors can be grouped in series or in parallel to achieve desired capacitance and voltage. When connected in series, the total capacitance decreases while the voltage rating increases, whereas in parallel connections, the total capacitance increases and maintains the same voltage rating. A capacitor stores energy in the electric field between its plates and stored energy is proportional to the square of the voltage and capacitance $U = \frac{1}{2}CV^2$, where symbols have their usual meanings.
                Two capacitors, one of $3 \ \mu$F and the other of $6 \ \mu$F, are connected in series in the circuit as shown in the figure, for a long time. }


                  • 5.
                    With the help of a labelled diagram, explain the principle, construction and working of an a.c. generator.


                      • 6.
                        Read the following paragraph and answer the questions that follow.
                        A p-type or n-type semiconductor can be converted into a p-n junction by doping it with suitable impurity. The motion of majority charge carriers causes diffusion current across the junction while the barrier electric field causes motion of minority carriers for drift current. In case of unbiased diode, the diffusion and drift currents are equal. This equilibrium is disturbed by the biasing batteries. Diodes, therefore, allow currents in one direction. This property of diode is used in making rectifiers.

                          CBSE CLASS XII Previous Year Papers

                          Comments


                          No Comments To Show